Kempelen, a varázsló. Aki (akár gyerekkorában) elolvasta ezt a könyvet, egész életében tisztelettel és csodálattal gondol erre a magyar feltaláló zsenire, aki egész életében a közt szolgálta s a betegeken próbált technikai találmányaival segíteni.
A Magyar Tudomány Ünnepén, november 3 – án új interaktív kiállítás nyílt a Csodák Folyosóján a KDG – ben.
A kiállítás megnyitóját egy tárlatvezetéssel kötöttük az idén össze.
A 9. b osztályosokkal a könyvárban kezdtük a programot: Szentgyörgyváriné Kovács Éva tanárnő egy tucat könyvet elővarázsolt a polcokról, s elmesélte, hogy az egyes kiadványok milyen módon kapcsolódnak a Pozsonyban született polihisztorunkhoz.
Írtak róla például életrajzi regényt (Szalatnai Rezső), rajzoltak a sakkautomatáról képregényt; mivel a Karmelita kolostorból Budán Várszínházat tervezett, ezért a színházi lexikonok is megemlítik; s a sakkautomatát kipróbáló E. A. Poe több írását is Kempelennek szentelte.
A kiállítás megtekintésével folytatódott a foglalkozás. A diákok megismerkedhettek a kiállítás részegységeivel: Kempelen találmányait, életrajzát bemutató tablókkal; a Polgár – módszerrel; a tehetségeket kutató Czeizel Endréről és a világelső genetikust, gróf Festetics Imréről szóló írásokkal (szakmai közreműködő Kovacsics Bernadett tanárnő).
A folyosói kis asztalkákra sakktáblák kerültek. Azonban ezek nem a klasszikus 8x8 – as méretű táblák, hanem kisebbek, amelyeken az ún. „sakkvarik” játszhatók. A kisebb táblán, kevesebb bábuval villámsakkpartikat lehet lejátszani – csemege a jól sakkozóknak is; illetve a sakkozni még nem tudóknak jó lehetőséget nyújt a lépések megtanulására.
2022. 11. 10. | Sinkó Andrea Szentgyörgyváriné Kovács Éva Kovacsics Bernadett |