Már régóta tudjuk, hogy a Kanizsai az a suli, ahol mindig történik valami, de olyan, mint ma, még sohasem történt.
2024. 09. 24-én délelőtt Berki Krisztián személyében egy igazi olimpiai bajnok látogatott el hozzánk. Hogy miért éppen a mi gimnáziumunkat kereste fel, azt megtudhattuk Merklin Ferenc igazgató úrtól: 2022 óta részt veszünk az Aktív Iskola mozgalomban, s a mozgás örömében a pedagógusok is osztoznak. A torna évtizedek óta kiemelt helyen szerepel a sportágak között, leány csapatunk országos 2. helyezéssel is büszkélkedhet. Diákjaink rendszeresen segédkeznek sporteseményeken, így a Torna Világkupán is. Ha ez még nem lenne elég, Dévai Boglárka, európabajnok szombathelyi tornász, éppen nálunk tölti tanítási gyakorlatát. Mindezek tudatában Kalmár Attila és Lengyel-Soós Hajnalka a Pannonsport rendezvényszervező cég ügyvezetője és munkatársa úgy döntöttek, hogy a Torna Világkupa közönségtalálkozóval egybekötött sajtótájékoztatóját iskolánkban rendezik meg.
A programon sajnos csak a kijelölt osztályok vehettek részt, hisz a tanítás nem szenvedhet csorbát.
Elsőként Dr. Nemény András polgármester kapott szót, aki elmondta, hogy hagyományos sajtótájékoztatóra készült, de nagyon örül a változásnak. Tornatermünk nem ismeretlen terep számára, hisz többször is itt kosarazik. Örömmel üdvözölte a vendégeket, elsősorban Berki Krisztiánt, aki mindent elért, amit a sportban el lehet érni, mégsem ül a babérjain, ahogy sokan tennék, hanem igazi innovatív emberként sokat tesz a tornasportért, annak népszerűsítéséért, és mindig többet, szebbet, jobbat akar.
Megköszönte, hogy iskolánk diákjai rendszeresen segítenek a sporteseményeken, majd megfogalmazta célját, miszerint azt szeretné, ha Szombathely olyan város lenne, mint amilyen iskola a miénk, ahol a sportot nem csak nézik, hanem űzik is, mert a minőségi élethez sportra van szükség.
Ezt követően olimpiai bajnokunk beszélt a sportról, illetve a tornáról, ami sajnos nem túl népszerű Magyarországon, pedig ugyanúgy alapsportág, int az atlétika vagy az úszás. A sport kitörési lehetőséget ad. Nem lesz mindenkiből olimpiai bajnok, mindenkinek a maga szintjén kell kitűzni a célt és elérni azt. Kiemelte, hogy a sport nem mindig a jó dolgokról szól, de mindenhonnan fel kell tudni állni. Ő maga 32 évig tornászott, büszke arra, amit a tornában elért és reméli, hogy a civil életben, jelenlegi posztján is hasonlóan nagyot tud alkotni.
A kérdések sorát igazgató úr indította útjára: Mire gondolnak a sportolók, mire gondolt Berki Krisztián a legnehezebb pillanatokban?
Berki Krisztián erre a kérdésre egy számára ikonikus mondattal válaszolt, amit egyesületénél tanult: „Ne elégedj meg azzal, ami vagy, hanem törekedj azzá válni, ami lehetnél!” (Bertolt Brecht) Ezt követően kitért arra, milyen fontos szerepet játszott életében edzője Kovács István, aki gyakran átlendítette a holtpontokon, amikor azt mondta: „Lehet, hogy most nehéz, de emlékezz arra, milyen jó a dobogó tetején állni!” Nehéz pillanatai mindenkinek vannak, de az az igazi bajnok, aki mindig fel tud állni. Az ő célja mindig az volt, hogy megcsinálja a gyakorlatát. Hogy ez aztán mire elég, azt úgyis a bírók döntik el.
Dévai Boglárka arra hívta fel a diáksereg figyelmét, hogy mindig legyenek céljaik, mert bármilyen kicsi is az a cél, előrevisz. Kitartással és szorgalommal mindent el lehet érni.
Másik olimpikon vendégünk, Kovács Zsófia most egy igazán mély hullámvölgyben van, hisz éppen második térdműtétjéből lábadozik. Sérülését az olimpia pódiumedzésén szerezte, így nem mutathatta be szép reményekre jogosító gyakorlatait. Ő is a szorgalomra és a kitartásra esküszik, ha a célok eléréséről van szó.
A következő kérdés a közönség soraiból érkezett: Megérte-e a sok lemondás?
Berki Krisztián szerint az ő esetében az edzőnek sokkal több mindenről kellett lemondania. Ő négy és féléves korától rengeteg munkát fektetett a tornába, de sokat is kapott, hisz Afrika kivételével bejárta a világot Ausztráliától Chiléig, Brazíliától Londonig.
Arra a kérdésre, hogy miért éppen tornász lett belőle, egy kedves történettel válaszolt: Négy és féléves volt, amikor a szomszéd bácsi meglátta, milyen kunsztokat csinál a szőnyegporolón. A bácsi értesítette fiát, aki egészen véletlenül tornaedző volt. Kezdetben egyáltalán nem tetszett Krisztiánnak az edzés, két hétig sírva ment és jött, de aztán ott ragadt. Szerencsére. Zsófit és Bogit az óvodában választották ki. Zsófi sokáig járt atlétika versenyekre is, de a torna volt az igazi szerelem.
Ki mit érez legnagyobb sikerének?
Dévai Boglárka a 10 éves korában nyert országos bajnoki címét, mert az mutatta meg neki, hogy mi mindent érhet el. Hozzátette, hogy edzői és szülői támogatás nélkül nem lehet az ember sikeres.
Berki Krisztián szerint sokan gondolják, hogy az olimpiai arany számára a legkedvesebb, ő azonban a 2005-ben hazai közönség előtt szerzett EB aranyára a legbüszkébb. Katartikus élmény volt, amikor a szabályok miatt félbeszakított Himnuszt a közönség tovább énekelte az ő tiszteletére. Ezek azok a pillanatok, amelyekre gondolva az ember túllendül a problémákon.
Kovács Zsófiához érkezett a kérdés, hogy melyek a további céljai. A jelen helyzetben természetesen a teljes felépülés, amelynek végén a Los Angeles-i olimpia várja.
Hogyan kell egy olimpiára, egy világversenyre felkészülni?
Berki Krisztián szerint a járt útról nem szabad letérni. Ha egy módszer bevált, azt kell folytatni. Mentálisan természetesen nagyobb a nyomás, különösen egy olimpia esetében. Pekingben az akkori válogatási elvek miatt európabajnokként és világbajnoki ezüstérmesként nem léphetett a szerekhez. Ezt a nagyon mély válságot edzője és sportpszichológusa segítségével vészelte át. (A felkészülés sikerét pedig a londoni arany bizonyítja.)
Arra a kérdésre, hogy ki volt, illetve ki a példaképük, mindhárman váratlan választ adtak. Zsófi példaképe Krisztián, aki nagyon sokat segít neki. Bogi Csillag Tündét nevezte meg, akitől sokat tanult, illetve egy másik sportágból Cristiano Ronaldo-t és Messit, akik emberként is sokat tesznek, de szerinte akár a szomszédunkban is lehet a példaképünk.
Berki Krisztián szerint az emberi mivolt a legfontosabb. Bajnokból sok van, az emelkedik ki, aki emberileg is nagyot alkot. Olimpiai bajnoknak lenni hatalmas felelősség. Példaképként Kolonics György kajakozót, Csollány Szilveszter tornászt, illetve Michael Schumachert nevezte meg. Az önazonosság azonban mindennél fontosabb. Ő sose akart más lenni és azt tanácsolja a fiataloknak is, hogy járják a maguk útját.
Arra a kérdésre, hogy mikor kell elkezdeni a felkészülést a sport utáni életre, azt a választ kaptuk, hogy nem lehet elég korán. Ezért tanulni kell, az a legfontosabb. Az embernek mindig legyen egy A, B, illetve C terve! Több lábon kell állni, mert soha nem lehet tudni, mikor ér véget a sportpályafutás.
A program egy kézállás versennyel zárult. Ezt követően az érdeklődők kezükbe vehették az olimpiai aranyérmet, ami egészen érdekes érzés volt.
2024. szeptember 26. | Lovassné Vass Enikő |