Kanizsai Dorottya Gimnázium

Csernobil leckéje

Товарищ учитель, я докладывaю вам… (Tanár Elvtárs, jelentem Önnek ...)
 
1896. február 24-én Henri Becquerel francia fizikus fedezte fel, hogy az urántartalmú anyagok egy új, addig ismeretlen sugárzást bocsátanak ki.
1898-ban nevezi el radioaktivitásnak a folyamatot Marie Curie.
 
1942. december 2 - án Enrico Fermi vezetésével a világ első atomreaktorában beindult a láncreakció STOP
 
Товарищ учитель, я докладывaю вам…
 
1986. április 25-e a „tavaszi ünnepek” előestéje, magyarán az ortodox nagypéntek volt a szovjet birodalomban. Az a nap, amikor közember és párt-, valamint állami vezető elvonult otthonába, akinek volt, a dácsájába, hogy a következő keddig nyakló nélkül öntözhesse vodkával a torkát... Mivel háromnapos ünnepre mentek a csernobili atomerőmű alkalmazottai is, az üzem vezetése úgy határozott, karbantartásra használják fel az így nyert pluszidőt, valamint engedélyezte, hogy két fiatal kutató fontos kísérletet hajtson végre az egyik reaktoron. Valerij Hodjencsik és Vlagyimir Szasjonok azt a pár percnyi holtidőt igyekezett áthidalni, amikor egy esetleges balesetet követően az erőmű villamos ellátása megszűnik, és felpörögnek a vízhűtést biztosító dízelmotorok. Elképzelésük egyszerű és logikus volt: áramkimaradás esetén az esetleg már leállítási folyamatban lévő atomerőmű által termelt villamos árammal hajtsák meg a vízhűtő egységeket. Csakhogy egy végzetessé váló apróság elkerülte a figyelmüket: ez az erőmű első generációs, azaz grafitmoderátoros, vízhűtéses volt.
 
1986. április 25.
13:00 A reaktor teljes energiaszinten, normál üzemmódban működik. A gőzenergia az energiagenerátor mindkét turbinájába eljut. A kezelők fokozatosan elkezdik csökkenteni az energiaszintet.
13:05 12 órával azután, hogy a tesztet végzők az energiacsökkentés mellett döntöttek, a reaktor ötvenszázalékos teljesítménnyel, egy turbinával működik, így leállítják a kettes turbinát.
14:00 A teszt normál lefolyása esetén a reaktornak harminc százalékon kellene üzemelnie, ám a szovjet energetikai hatóságok - az általános villamosenergia-igényre hivatkozva - nem engedélyeznek ilyen mértékű csökkentést. A reaktor tehát további kilenc órán át ötvenszázalékos teljesítménnyel működik, miközben a biztonsági rendszer és a számítógépek nincsenek bekapcsolva STOP

1986. április 26.
00:28 Csernobil személyzete engedélyt kap a reaktor energiaszintjének további csökkentésére. Valószínűleg egy üzemeltető hibázik: ahelyett, hogy az energiaszintet harminc százalékon tartaná, elfelejti beállítani az ellenőrző rendszert, így az energiaszint egy százalékra zuhan. Ez a szint viszont túl alacsony a teszt végrehajtásához.

01:00-től 01:20-ig A kezelőnek sikerül a reaktor energiaszintjét hét százalékra feltornázni azáltal, hogy hat kivételével minden ellenőrző kart eltávolít. Ez erőszakos beavatkozás a folyamatba, mivel a reaktort nem ilyen alacsony energiaszintű működésre tervezték. Ennek következtében a berendezés ingataggá válik. A kezelő megpróbálja kézi vezérléssel átvezetni a turbinából visszaáramló vizet, ami igen nehéz művelet, mivel az alacsony hőmérséklet energiaingadozást okozhat. A kezelőnek nem sikerül a vízáram korrekciója, a reaktor működése mind egyenetlenebb.

01:22 A kezelők úgy látják, hogy a körülmények elég biztonságosak, és a tesztelés megkezdése mellett döntenek. Hogy a vészleállás ne szakíthassa félbe a tesztelést, a kezelő leállítja az automatikus vészleállító rendszert, amely egyébként az alacsony hűtővízszint és mindkét turbina leállása esetén lépne működésbe.
01:23 Megkezdődik a tesztelés, a még működő turbinát leállítják.

01:23:40 A turbina leállása következtében csökkenő vízszint miatt a reaktor energiaszintje elkezd emelkedni, ami a víz túlforrásához vezet. A kezelő megkísérli manuálisan leállítani a folyamatot, ami az ellenőrző karok kialakítása folytán gyors energiaszint-emelkedéshez vezet.

01:23:44 Bekövetkezik a katasztrófa. A reaktor teljesítménye teljes kapacitásának százhúszszorosára emelkedik. A radioaktív fűtőanyag teljes mennyisége felbomlik és az eredetileg a turbinák felé irányuló hatalmas erejű gőznyomás leröpíti a reaktor teteje STOP

Товарищ учитель, я докладывaю вам…
 
Szikrázó tavaszi nap volt 1986. május elseje. Vidám hangulatban vettünk részt az „önkéntes” felvonuláson. Jókedvünket nem a nemzetközi munkásmozgalom ünnepe iránti hevület szította, inkább a söröcske, borocska. Egyszer csak a suttogva továbbadott információ eljutott a fülünkbe: veszélyes nap ez a mai, jobb lett volna, ha ki sem jövünk a friss levegőre, mivel hat nappal korábban az ukrajnai Csernobilban atomrobbanás történt, vészes gyorsasággal közeledik felénk a radioaktív felhő STOP
 
Az időjárás kegye folytán a magyar lakosság a környező országokhoz képest kis sugárterhelést kapott STOP
 
„Összehasonlításként: egy teljes testet érintő komputertomográfiás (CT) vizsgálat alatt a vizsgált személyt akkora sugárdózis éri, mint amennyit a Csernobil körül található, alacsonyabb érintettségű területeken élő embereket érte 20 év alatt” – áll a WHO-jelentésben STOP
A nukleáris üzemek biztonságos működtetése során is keletkeznek olyan anyagok, melyek elhelyezéséről gondoskodni kell. A tervezés, a megfelelő “elcsomagolás” elengedhetetlen a melléktermékek esetében. A radioaktív hulladékokat többféle szempont szerint kell osztályozni STOP

Товарищ учитель, я докладывaю вам…
 
2016. április 26. KDG – labor: emléknapot tartottak a KDG a laborjában STOP
 
Előadások, mérések, modelljátékok, szimulációk, feladatmegoldások, folyosói kiállítás, filmvetítés –STOP
 
Mi történt 30 évvel ezelőtt?  Nyomoztunk a kémia – fizika – biológia – földrajz (angolul!) tantárgyak, valamint Kovacsics Bernadett, Lengyelné Molnár Mária és Sinkó Andrea tanárnők segítségével. STOP
  
További infó itt STOP

Sinkó Andrea
 

 

Diákélet

Eseménynaptár

Hasznos linkek