Kanizsai Dorottya Gimnázium

A Német Egység 25. évfordulója - Plakát pályázat

Szombaton ünnepelte Németország újraegyesítésének 25. évfordulóját. Ebből az alkalomból másfél hete meghirdettük plakátkészítési pályázatunkat. Sok alkotás érkezett, amelyekből Németh Eszter tanárnő remek kiállítást rakott össze a Kanizsai Dorottya Gimnázium „galériájában”. (Klikk a képekre!)
 
 
A folyosón kiállított plakátok fényképeiből Lovassné Vass Enikő tanárnő készített egy videófilmet, amely még közelebb hozza az olvasóhoz a 25 évvel ezelőtti események hangulatát.
 
 

Történelmi áttekintés

Negyedszázad történelmi léptékkel mérve nem nagy idő. Ám Közép-Európában rengeteg dolog változott meg a szocializmus országainak átalakulásával.

Az 1989-es év eseményei aztán egymás után lazították meg a Berlini Fal tégláit: az NDK-ban a májusi helyhatósági választások után zavargások törtek ki, Erich Honecker pártfőtitkár hatalma megingott, a Tienanmen téri vérengzést végrehajtó Kínai Kommunista Párt irányában mutatott szolidaritás pedig újabb népszerűségvesztést okozott.

Sokan úgy tartják, az első tégla a sopron Páneurópai Piknik és a magyar–osztrák határ megnyitása után került ki a Falból, mivel Horn Gyulának és Alois Mocknak köszönhetően még 1989-ben több ezer NDK-állampolgár távozhatott a nyugati Németországba.

A krízis nyomán októberben megbukott Honecker, november 9-én a tüntetők ledöntötték a Berlint kettéválasztó falat, miután pedig az Egon Krenz vezette új kormány engedélyezte a szabad utazást, világossá vált, hogy a gazdasági és társadalmi téren is menthetetlen válságba sodródott szocialista állam összeomlása pusztán csak idő kérdése.

1990 márciusában lebonyolították az NDK történetének első és utolsó többpárti voksolását. Április 12-én az országban a Kereszténydemokrata Unió vehette át a kormányzást, Lothar de Maiziére vezetésével pedig megindulhatott az újraegyesítés előkészítése. Május után a kormány – a kommunista intézmények leépítésével egy időben – gazdasági unióra lépett az NSZK-val, aminek legnyilvánvalóbb jele – a magántulajdon és a szabad árak visszaállítása mellett – a nyugatnémet fizetőeszköz 1990. júliusi bevezetése volt.

A gazdaság és a közigazgatás összehangolását követően a két német állam képviselői 1990. augusztus 31-én aláírták az újraegyesítési szerződést, október 3-án pedig megvalósult a több évtizedes álom, és Németország ismét egy ország lett.

Források:
   

 

Diákélet

Eseménynaptár

Hasznos linkek