Kanizsai Dorottya Gimnázium

Részleges napfogyatkozást figyeltünk meg a KDG udvaráról

Napfogyatkozás olyankor jön létre, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül és árnyéka bolygónkra vetül. A jelenség a Föld felszínén állva csak az árnyék területéről figyelhető meg.

A Napnak és a Holdnak az égen látható mérete nagyjából egyforma, mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb és 400-szor közelebb is van, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja.

Részleges napfogyatkozás akkor látható, amikor a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el.

Érdekes egybeesés, hogy a fogyatkozás most éppen a tavaszi napéjegyenlőség napjára, március 20-ára esett.

Fél 10 és 12 óra között távcsővel kivetítve és Camera obscurákkal mutattuk be a jelenséget a diákoknak a Kanizsai Dorottya Gimnázium udvarán.

A Nap képét Horváthné Szőke Gyöngyi tanárnő egy szemlencse mögé tartott fehér papírlapra is kivetítette, amelynek előnye, hogy biztonságos, és egyszerre akár többen is nézhették.
 
A fogyatkozó sarlót a camera obscura klasszikus eszközével is le tudjuk képezni, ez egy apró lyukon keresztül, beiktatott optikai elem nélkül is megmutatja a jelenséget.

Több ilyen, nagyon egyszerű műszert Sinkó Andrea tanárnő készített, például úgy, hogy  egy fekete kartonpapírba egy gombostűnyi lyukat szúrt.

A Nap fényét azután ezen a lyukon engedtük át és egy fehér anyagra kivetítve, tökéletes képet kaphattunk. A lyukas kartonnak azért kellett nagynak lennie, mert így árnyékot adott, amiben jobban érvényesült a kivetített napkorong képe.

Ezt a képet könnyedén fotózhattuk is, immáron külön szűrő nélkül! Megtapasztaltuk, hogy ha a lyukat növeljük, képünk fényesebb lesz, ugyanakkor elmosódottabb is. A kivetített képek a Nap aktuális alakját mutatták.

Nagy sikert aratott a két nagyméretű lyukkamera, főleg az, amelybe bele kellett bújni, hogy a fényes napsarlót megpillanthassuk. Ha valakinek éppen nem jutott megfigyelőeszköz, akkor az ujjaiból készült ráccsal vetíthette a Nap sarló alakú képét a járdára.

Szombathelyről nézve a fogyatkozás 9:35:51-kor kezdődött, 10:44:48-kor a fogyatkozás nagysága 0,67, a napkorong közel 58 százaléka volt takarásban, miközben a Nap 40° magasan állt a horizont felett.

Ilyen mértékű napfogyatkozás során a napfény mennyisége észrevehetően csökken, noha még nem túl feltűnően. A hőmérséklet csökkenését is észre lehetett venni, hőmérőnk 7 °C-kal mutatott kevesebbet a takarás maximumán, mint a jelenség kezdetekor.
A ritka jelenség dél körül ért véget. 
 
Egy területen átlagosan négyszáz évente fordulhat elő napfogyatkozás, de nagy különbségek lehetnek az időpontokat illetőleg. Magyarországon mi szerencsések vagyunk, hiszen 1999 előtt 1842-ben dokumentáltak napfogyatkozást.

Ezt követte 2011 –ben és az idén, 2015 –ben egy – egy részleges. Ráadásul idén ősszel, szeptember 28-án a késői órákban még egy holdfogyatkozást is megcsodálhatunk!

2021-ben lesz a következő részleges napfogyatkozás, amely a Dunántúlról nem is látszik majd, inkább csak a keleti országrészből lesz érzékelhető. A teljes napfogyatkozásig viszont sokkal többet kell várni,  2081-ben szemlélhetik ismét a magyarok, ahogy az égitest fényét néhány pillanatra teljesen eltakarja a Hold.

A napfogyatkozás idején készített fotóinkat a Galériák & Média oldalunkon tekinthetik meg.

Sinkó Andrea  

Diákélet

Eseménynaptár

Hasznos linkek