Kanizsai Dorottya Gimnázium

Előadás Kristóf Ágotáról

Néha érdemes belegondolni, hogy több mint 100 éves iskolánk falai között mennyi, később nevezetessé váló diák szerezte meg az érettségit. Egyikük Kristóf Ágota, aki Svájcban, francia nyelven írt műveivel vált világszerte ismertté.

Október 28-án, pénteken az írónő születésnapja alkalmából Czetter Ibolya, a szombathelyi ELTE Savaria Egyetemi Központ tanára érkezett hozzánk, aki egykor szintén kanizsais diák volt, sőt egy ideig tanított is nálunk. Érdekes előadást tartott Kristóf Ágotáról, melyen a magyar fakultációs tanulók vehettek részt.

 

Kristóf Ágotáról

1935. október 30-án született egy kis faluban, Csikvándon. 1944-ben Kőszegre költöztek, ide sok szép emlék kötötte.  Miután édesapját 1948-ban bebörtönözték, a Kanizsaiba került, ami akkoriban bentlakásos leánygimnáziumkent működött.

Érettségi után hozzáment a volt történelem tanárához és nem sokkal később 1956-ban pár hónapos kislányukkal Svájcba emigráltak. Itt kezdte el írói munkásságát.

Első regénye, A nagy füzet 1986-ban jelent meg, és ez jelentette pályafutásának kezdetét. Összesen kilenc regényt publikált, köztük Az analfabéta (ebben ír a szombathelyi diákéveiről) és a Trilógiát, ami A nagy füzet folytatása.

Műveit több mint 40 nyelvre lefordították, világszerte híressé és elismertté vált.
Az eseményt Merklin Ferenc igazgató úr nyitotta meg, majd átadta a szót az előadónőnek. Ő a folyosóra vitte a hallgatókat egy, a könyvtárral szemben függő 1953-as tabló elé, majd az írónő és osztálytársai tablóképein keresztül rámutatott az emberi életek mulandóságára, az idő visszafordíthatatlan folyására.

Mint Robin Williams a Holt költők társasága című filmben, egyesével a diákok szemébe nézve a "Carpe diem" felszólítással figyelmeztetett arra, hogy életet ne hagyjuk egyszerűen elmúlni, azt meg kell élni.

Hatásos kezdés volt, döbbent csendben figyeltünk minden szavára, és vártuk a folytatást. Régi fotók, levelek és a rokonaival való beszélgetések képezték a darabokat, amelyekből az előadás végére egy átfogó képet kaptunk Kristóf Ágota életéről.

Hihetetlennek tűnt, hogy külföldön híresebb és elismertebb író, mint Magyarországon. A hosszú évek szenvedéseitől megkeményedett lelkét tükrözik a portrékon visszatekintő szemei és regényeinek kopogó, fémes, dísztelen, jelzők nélküli mondatai.
 
Végül Bacsák Viktória magyar-angol szakos tanárnő is bemutatta A nagy füzetről készült szakdolgozatát, és a saját élményeit  a könyvvel kapcsolatban.
 


A két tanórát kitöltő előadás végig követhető és izgalmas volt. Az iskolánk bejáratánál álított emléktábla megkoszorúzása után az igazgató úr két idézet felolvasásával zárta az eseményt.

 
2022. november 14. Berha Simon

Hírek, aktualitások

Eseménynaptár

Hasznos linkek