Kanizsai Dorottya Gimnázium

Mi is az az IVLP? – Befejező rész

Iowa City-t követően a három hetes tanulmányút utolsó állomásához érkezett. Detroit sem kifejezetten az a nagyváros, amit az átlag szemlélő az oktatási vívmányokkal azonosít, mindenkinek az autógyártás fellegváraként, kanadai határvárosként, esetleg a legendás Robotzsaru c. film fő helyszíneként ugrik inkább be.

Kihívás volt ide is eljutni, Iowa City-ből chicagoi átszállással, egy teljes napot az utazásra fordítva érkeztünk meg. És bár nehezen tudtam elképzelni, Detroit mit tud mutatni oktatás szempontjából, nagyon kellemesen meglepődtem.

Minőségi helyszíneken, pl. Eastern Michigan University, magasan képzett oktatókkal beszélgethettünk az oktatás kihívásairól, nehézségekről és eredményekről. Számomra ezek a panelbeszélgetések tulajdonképpen megadták azt, ami fő motiváció volt számomra a programban való részvételre: a szakmai megerősítést, a visszaigazolást.

Mindig van hova fejlődni, egy folyton és gyorsan változó oktatási környezetben különösen. De az biztos, hogy idegen nyelveket ismerni és használni szükséges, megkerülhetetlen, és egy idegen nyelv nem elég, legalább 2 ismerete, de inkább 3 a célszerű. Ebből a szempontból a Kanizsai Dorottya Gimnázium előnyös helyzetben van, hiszen minden tanuló számára kötelező a 2 idegen nyelv tanulása, és becsüljük meg – tanár és diák egyaránt – ezt a lehetőséget. Továbbá, valamennyi szakmai fórumon elhangzott, hogy az idegen nyelvben a legoptimálisabb elmélyülési lehetőség (ha a kérdéses idegen nyelv nem beszélt nyelve az adott országnak) a tartalom alapú nyelvoktatás, azaz, a két tanítási nyelvű tagozat. Vagyis, jó úton járunk. 
 


A világ sokszínű, és nem ellenünk sokszínű, értünk sokszínű, ez az, amit nagyon szerettem ebben a programban, és nagyon szeretek a Kanizsaiban. Az ismeretlen nem ellenség, hanem potenciális ismeretszerzési lehetőség, önmagam gazdagításának a lehetősége. A 21. században, a nyelvtudás, a kapcsolati háló, a kommunikációs és problémamegoldó készség aranyat ér. 

Sokféle információ, érzés, tapasztalat kavarog bennem, biztosan kell 1-2 hónap ahhoz, hogy ez leülepedjen, kikristályosodjon, a vázlatosan körvonalazódó projektötletek, szakmai kapcsolódási elképzelések konkrétumokká váljanak, de szerencsére időnk van bőven. Eddig is úgy éreztem, szakmailag és emberileg megbecsülnek, nemcsak közvetlen környezetemben, de tágabb kontextusban is, de ez a program úgy fejezte ki a szakmai elismerést, hogy alapvetően egy teljesen idegen környezetben, az otthonomtól többezer kilométerre fogadtak úgy szakemberek, hogy a szakmai meglátásaimra voltak kíváncsiak, hiszen az alapján kerülhettem bele az IVLP programba, hogy valakik felfigyeltek arra, mi az, amit eddig letettem az asztalra.

Ezért nagyon hálás vagyok, nemcsak alma materemnek és munkahelyemnek, a Szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnáziumnak, hanem kifejezetten Magyarország Amerikai Nagykövetségének, és az USA Külügyminisztériumának, akik kiválasztottak, felkértek erre a programra, és mellettem érveltek, hogy bekerülhessek.


Korábbi részek:    Part 1      Part 2      Part 3     Part 4   ►  Part 5

 
2026. május 08. Molnár Mária Melinda

Hírek, aktualitások

Eseménynaptár

Hasznos linkek