Összetartozás Napja - 2022

A 2021-2022-es tanév a Határtalanul kirándulások éve volt iskolánkban, hisz az előző két tanév tavaszán lehetetlen volt utazni a covid miatt. A végre megvalósuló pályázatok részét képezte egy projektnap, amit június 3-án sikerült lebonyolítani.

A Határtalanul kirándulások nem titkolt célja, hogy kialakítsák a fiatalokban az összetartozás érzését, hogy megéljék, nem csak az anyaországban élnek magyarok, hogy összeköt minket az ezeréves múlt. Aki még nem járt a Trianon előtti magyar területeken, nem érezheti át a veszteséget, ami a magyarságot érte.
Ezek a kirándulások természetesen nem csak szórakozásból állnak. Komoly előkészítő és értékelő munka vár tanárra, diákra egyaránt, na és persze útközben jegyzetek, fényképek készülnek, hogy ne merüljenek feledésbe a részletek.

Természetesen nem utazik mindenki. Vagy azért, mert nem akar, vagy egyszerűen nem kapja meg a lehetőséget. Az ő számukra adott betekintést a programba a projectnap.

Előzetes feladatként egy osztályfőnöki óra keretében minden osztály csoportmunkában megvitatta a következő kérdéseket:

- Mit jelent nektek az a szó, hogy nemzet?
- Milyen veszteség érte a magyarságot Trianonban, (Ha már vettetek rész Határtalanul kiránduláson, akkor az alapján, amit ti láttatok)?
- Mi köt össze minket a határon túli magyarokkal?
- Van-e felelősségünk a határon túli magyarokkal kapcsolatban? Miért? Miben nyilvánul meg ez a felelősség?
- Mit tehetünk azért, hogy a magyarság, a magyar nyelv továbbra is fennmaradjon?

Gondolataikat rajzos formában is megjelenítették, amelyek közül a legjobbak kiállításra kerültek az iskola folyosóján.
A tényleges projektnapon a történelem szakos kollégák rövid történelmi hátteret adtak a trianoni döntést megelőző és követő eseményekről 5 tanteremben.

Természetesen egyszerre nem fért be az összes diák, így ez két részletben történt. A többiek addig megnézték a Határtalanul kiállítást a folyosón.

Ezután a kirándulásokon részt vett tanulók mutatták be utazásukat egy-egy prezentáció segítségével az alábbi irányelvek mentén:
- Helyszínek
- Magyar történelemhez fűződő helyek
- Találkozás a külhoni magyarokkal
- Érdekességek, élmények, tanulságok

Ezt követően mindenki kitöltött egy totót, amiben számot adhatott tudásáról. (totóösszetartozás2022)

A nap zárásaként a tornateremben meghallgattuk illetve elénekeltük a következő dalokat:

1.    Kovács Nóri - Várunk haza (Minden Magyar Testvérnek- az összetartozás dala)

2.    Kiss Kata Zenekar: Magyar vagyok

3.    Örökségünk

4.    Van egy ország, van egy ház

5.    Határtalan dal - Összetartozunk - Isten áldd meg a magyart

6.    Ismerős Arcok - Nélküled

Zárásként közösen elénekeltük a Himnuszt.

A projektnap elérte célját, megmozgatott mindenkit. Remélhetőleg azok is kedvet kaptak egy látogatáshoz az egykori magyar területekre, akik eddig úgy gondolták, nem érdemes ebbe az irányba utazni.

A nagyszabású rendezvény lebonyolításában kiemelkedő szerepet játszottak a 11.k és a 9.B osztály tanulói, a történelem szakos kollégák: Kissné Németh Eszter, Kovács Plózer Éva, Barták Henrietta, Lőrinczné Váradi Valéria és Varga-Szabó Klára, valamint az osztályfőnökök, akiknek a munkáját köszönjük.

2022. június 03. Lovassné Vass Enikő szervező