Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” - Így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata.
1990 óta Magyarországon évről évre egyre többen érzik úgy, legalább megpróbálják – és legalább a Föld napján, április 22-én tesznek valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek, valamelyik zöldszervezethez csatlakoznak, vagy saját szervezetet alapítanak. És ez a Föld napja mozgalom legnagyobb sikere: hogy helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek a Föld napi programok…
A KDG-ben az idén kicsit körülnézünk és nemcsak a Földről, hanem a bolygónk bolygótestvéreiről is megemlékezünk. Ki tudja, hátha betelepítik azt az algafajt a Vénuszra, amely kb. 500 év alatt az emberiségnek elviselhető légkört teremt…, vagy netán a Marsra költözünk, ha…
Az iskolánkkal szemben található közel 100 éves parkot, amely a híres Vas megyei botanikus, az alapító Gayer Gyula nevét viseli, „örökbe fogadtuk”. Tartunk kint a parkban testnevelésórákat, rajzórán jó modell a fű – fa – virág; az éppen frissen megválasztott Diákrektor Pikniket álmodott a hűs fák közé.
Figyeltük itt már földrajz órán a felhőket, kerestük az északi irányt meg a Gyöngyös patak rómaiak által ásott medrében a régmúlt idők nyomait…, tanúi voltak iskolás társaink a parkban részleges Napfogyatkozásnak, s természetesen a kevésbé érdekes órák alatt a parkra néző osztályablakokból naponta tanulmányozhatjuk az évszakok változását…, sőt, mértük a leesett csapadék mennyiségét, figyeltük a szél járását, a légnyomást…, Amikor a 100 éves iskolánkat 100 fizika kísérlettel köszöntöttük – hiszen a „fizika mindenkié!” –jutott kísérletből a parkba is!
A természettudományi laborunk szakkörén vizsgáltuk a park szélén folyó Gyöngyös patak vízének élővilágát, összetételét. Készítettünk már több ízben itt analemmatikus napórát, végeztünk itt Föld-sugár – mérést, mértük szakkörön a gravitációs gyorsulás helyi értékét… s az idén a tavasz első napján 186 lépésnyi úton megelevenítettük a Naprendszer bolygóinak néhány tulajdonságát egyszerű kísérletek segítségével.
Ebből szeretnénk most egy kis ízelítőt adni a labor előtti „Csodák Folyosóján” a Föld napjához és az ezen a héten tartandó Fenntarthatósági témahéthez kapcsolódva.
A kísérleti eszközök nagy részét Horváth Ádám, Kovács Bence és Séllei Bence (a 10. b osztályból) készítette. A házi meteorológiai állomás eszközei újrahasznosított PET- palackból készültek, bárki otthon el tudja készíteni ezeket.
A kísérletek leírása az alábbi könyvekben található meg:
2017.04.24. | Sinkó Andrea |