Amióta földrajztanárként is tevékenykedem, soha nem mulasztottam el Izland geológiai csodáira felhívni a figyelmet a földrajz iránt érdeklődő diákok számára. Sokan mondogatták, hogy el kellene oda menni, élőben is megnézni. Földrajz fakultációs csoportom, akiket egyébként kilencedikes koruk óta tanítok, viszont a tettek emberei, velük létre is jött ez a különleges utazás.
Saját szervezésben, alulról jövő kezdeményezésként kb. egy évet készültünk rá, ebben benne volt az utazás (repülőút, transzferek, helybeli közlekedés) megszervezése, a látnivalók kiválasztása (Izlandon nem nehéz, mert a kelet- közép-európai tájképhez szokott ember számára minden kuriózum, különleges, szinte mesébe illő, néhol holdbéli a táj), a szállás lefoglalása, na meg az anyagi háttér megteremtése.
A diákok valamennyien pénzkereső tevékenységet vállaltak, hogy a szükséges költség rendelkezésre álljon, hiszen Izland a világ egyik legdrágább országa. Vállalható kompromisszumok mentén bele is vágtunk a kalandba (így gyakorlatilag fele annyiból kihoztuk, mintha utazási irodán keresztül intéztük volna).
2018. október 28-án szálltunk repülőre, és a légörvények sikeres leküzdése után landoltunk Izlandon, Keflavíkban, ez Reykjavik reptere, kb. 60 km-re a fővárostól. Egy helyi busztársaság buszait vettük rendszeresen igénybe a közlekedéshez és a kirándulásokhoz, ilyen professzionális szervezéssel, tömegutaztatással még nem találkoztunk. Wifis járművek, patyolattisztaság, usb töltők, és a sofőrök kivétel nélkül szuperül beszéltek angolul, de amúgy mindenki, akivel helyben kommunikáltunk, az angol nyelv magas szintű ismeretéről tett tanúbizonyságot. Szállásunk elfoglalása után (ár-érték arányban szerintem a legkiválóbbat csíptük meg) a föcifaktosok koordinálása/kiselőadásai mentén gyalogosan bejártuk a főváros nevezetességeit .
Szerdán, csütörtökön és pénteken viszont Reykjavik környékét vettük górcső alá, és feltérképeztünk minden olyan földrajzi formakincset, folyamatot, amiről amúgy csak hallunk, maximum fotókat látunk a földrajzórákon. Távolodó kőzetlemezek, riftesedési zóna, lávaömlések, váztalajok, gleccserek, gleccserpatakok, morénahalmok, gejzírek, fumarolák, szolfatárák, iszapfortyogók, vízesések, vulkánok, geotermikus tavak, fekete bazalthomokos partszakaszok, pusztuló partfalak, stb...
Izland egy geológiai paradicsom, és akkor még nem beszéltünk a bálnalesen szerzett élményeinkről és a sarki fényről. Bár nagyon elfáradtunk a rengeteg élményben és túrázásban, én azt gondolom, jellemformáló és nagyon is tanulságos útról tértünk haza.
Az ország nemcsak a geológiai látnivalók sokaságát kínálja a szakterület iránt speciálisan érdeklődőknek, kulturális és társadalomfejlődési szempontból is különleges. Összetartás, értékeik megbecsülése, pontosság, precizitás, magas szintű munkamorál, és az idegen nyelvek kiváló ismerete. Így diákjaim nemcsak a földrajzi ismereteiket és angolnyelvtudásukat gyarapították/gyakorolták, hanem olyan, nem-akadémikus készségekre is szert tehettek, amely, remélem, elkíséri őket egész életpályájukon, mégha nem is a földrajztudományokat választják továbbtanulásukkor.
Bár az út megszervezése nem kis kihívás volt, és nagyon gyorsan eltelt ez az öt nap, minden így szerzett tudásmorzsa jól hasznosult, és a lelkes csapat két év múlva szeretne visszatérni, ezúttal Észak-Izlandra, és a nyári időszakban. És őszintén kívánom mindazoknak, akiket lenyűgöz a természet ereje, sokszínűsége, hogy egyszer eljuthasson ide, és megérthesse, hogy tiszteletben kell tartani Földünket, a természetet, és értékeinket meg kell becsülni, megőrizni a felnövekvő generációk számára is.
Novák Boglárka, 12.K:
A Blue Lagoon számomra bakancslistás helyszín volt. Bár nagy kihívás volt megszervezni, és legyőzni a repüléstől való félelmemet, bátran mondhatom, nem ez volt az utolsó alkalom, hogy Izlandon jártam.🤗
Szabó Katalin, 12.K:
Nagyon izgatott volt mindenki az utazással kapcsolatban már az első pillanatban.Izland egy teljesen más világ ahol olyan természeti adottságok vannak amik sehol máshol,például számomra egy óriási élmény volt a gejzírek látványa.
Alpár Dénes, 12.K:
Reykjavik városa számomra maga volt a csoda. Izlandra nem csak természeti kincsei miatt érdemes ellátogatni, rengeteg múzeum várja az érdeklődőket a városában. Bár eredetileg nem terveztem részt venni bálnalesen, végül azonban nem bántam meg.
Alpár Domonkos, 9.K:
Engem személy szerint az aranykör túra által nyújtott látnivalók és Reykjavik szépsége fogott meg!😁
Kovács Kinga Virág, 12.K:
Ha az utazásunk előtt Izlandra gondoltam, akkor első sorban a Bakancslistám egyik pontja jutott eszembe: látni a Sarki fényt. Igaz, nem mutatta meg magát annyira, mint reméltem, de ez semmit sem vett el az élményből. Izland szerintem a csodák országa, bármerre néz az ember talál valamit amiben gyönyörködhet. Földrajz faktosként pedig egészen hihetetlen, hogy előben is láthattam azokat a dolgokat, amiket eddig csak a tankönyvekben olvashattam, a filmekben figyelhettem meg. Ha pedig most gondolok Izlandra, akkor az jut eszembe, hogy mindenképpen szeretném látni újra (meg újra...).
Gáspár Hanna, 12.k:
Nekem Izlandon legjobban a kultúra tetszett és a nyitottság, amivel az emberek fordulnak mindenki felé. Ha valaki Izlandra gondol, valószínűleg nem a színek jutnak eszébe először. Pedig Izland rendkívül színes, akár a tájra gondolunk, akár a belváros épületeire. Sok a fény - még este is. Szerintem itt láttam először a Csillagos éj a Rhone fölött c. festményt megelevenedni a szemem előtt.