Kanizsai Dorottya Gimnázium

Tea és Tudomány - Vendégünk volt Dr. Wirth Zsuzsanna

Az idei év utolsó vendégeként Dr. Wirth Zsuzsanna történész, a KDG nyugalmazott tanára látogatott el hozzánk.
Dr. Wirth Zsuzsanna Szombathelyen született és 1957-ben érettségizett a Kanizsai Dorottya Gimnáziumban. Tanulmányait az ELTE-n folytatta, ahol 1962-ben szerezte meg diplomáját magyar-történelem szakon, (annak ellenére, hogy eredetileg grafikusi pályára készült) majd 1962-1997-ig tanított a Kanizsaiban.

Igazgatóhelyettes úr első kérdése az volt, mi volt vendégünk első gondolata, amikor ma belépett az iskola kapuján. A választ azonnal meg is kaptuk: Ismerős és visszatérő arcok, valamint a hazatérés. A gimnáziumba sokan visszajöttek tanítani, testvérek, anya és lánya váltották egymást, így nem csoda, hogy mindenkinek vannak emlékei, méghozzá szép emlékei.

A beszélgetés folyamán szó esett a tanárnő okleveleiről, díszdiplomájáról és díszokleveléről, melyet kiemelkedő pedagógusi munkájáért kapott, valamint arról is, hogy miért pont a történelem-magyar szakot választotta. Derűsen mesélt nekünk arról is, hogyan állt nemes bosszút azért a kijelentésért, miszerint ő ,,Lement vidékre tanárnak”.

Ez a mondat motiválta arra, hogy megszerezze a doktori címet, méghozzá korábban, mint a kijelentést tevő budapesti csoporttársa.

Mesélt nekünk a Szent Imre herceg utcai népiskoláról, és arról, hogyan töltötte délutánjait az Úttörőházban, ahol sokat foglalkozott festészettel, textilművészettel és díszítő falfestéssel. Néhány rajzát is megcsodálhattuk a beszélgetés során. Mindössze 11 évesen Gazdag Erzsi felkérésére elkészítette a „Mesebolt” című kötet illusztrációit, de végül mégsem ezek kerültek a nyomdába.

Fábiánné Biczó Ilonától, Ilonka nénitől tanult rajzolni, aki ugyancsak színes skálát képviselő művészlélek volt, s Dr. Wirth Zsuzsanna szerint, helye lenne a „Híres szombathelyi nők” sorozatban! Ilonka néni egy halk szavú, ámde határozott és szigorú tanár volt, akinek tevékenységeit az 1925-26-os évkönyv fél oldalon át sorolta.
 


A kötelező iskolaköpeny és sapka (ködvágó) után, az igazgató és zászló váltásról is szó esett. Azt is megtudhattuk, hogy az akkoriban érvényes címert Wirth Zsuzsannának kellett megfestenie az igazgató kérésére. A régi koronás címert úgy sikerült megmenteni, hogy kivágása helyett édesanyja egyszerűen rávarrta az újat. Kezdő tanárként szakmailag tele zsákkal érkezett, de a pedagógiát egykori tanáraitól és saját tapasztalatából tanulta meg. Máig nagy hálával gondol tanáraira. Számos tanítványa lett a történelem rajongója, s vitte tovább azt, amit a KDG-ben tanult.1989 tavaszán még egy nagy lehetőséget is kapott, iskolánk bekerült azon intézmények közé, ahol alternatív, gyakorlati alapokon nyugvó történelemoktatás kezdődhetett.
 

Természetesen a későbbiekben Kanizsai Orsolya is szóba került, akiről megtudhattuk, hogy gyermekként árván maradt és nagynénje, Kanizsai Dorottya udvarába került és 14 évesen Nádasdi Tamás felesége lett. Ami érdekházasságnak indult, hatalmas szerelemmé fejlődött, Orsolya igazi társává vált férjének. Amikor a háború előtt példaképet választott az iskola, Kanizsai Orsolya az összes szempontnak megfelelt.

Végre azt is megtudtuk, hogyan lett az Orsolyából Dorottya. Egy rendelet miatt az iskolák pecsétjét fel kellett küldeni Budapestre, ám az ellenőrzés után az iskola rossz pecsétet kapott vissza, mégpedig egy siklósi iskola pecsétjét Az igazgatónő, félve attól, hogy egy kommunista példakép nevét kell felvennie a gimnáziumnak, azonnal elkezdte használni a tévedésből kapott pecsétet, és bizony így, eme véletlen folytán, a rossz pecsétet használva menekült meg a gimnázium attól, hogy új nevet kapjon.

A rendezvény végeztével Merklin Ferenc igazgatóhelyettes úr egy ajándékot adott át vendégünknek, mely a modern kori „művészetet” képviselve, egy 3D-s nyomtatóval készült teáscsésze volt.

A beszélgetés végére már én is megértettem, miért nevezte cikkében Dr. Wirth Zsuzsannát egykori diákja csupa nagybetűvel írt PEDAGÓGUS-nak. Valóban az volt, éleslátású, nagy tudású és tapasztalt pedagógus, csupa nagybetűvel.

 
2017. december 16. Szieber Dorka 9. K

 

Hírek, aktualitások

Eseménynaptár

Hasznos linkek