A februári Tea és Tudomány rendezvényen Csukovits Enikő előadását hallgathattuk meg, melyben a nápolyi hadjárat eseményeit vetette össze Arany János, Toldi szerelme című elbeszélőkölteményének jeleneteivel.
A történész 1979-ben érettségizett a KDG-ben. Fényképe megtekinthető az első emeleti dicsőségfalon. OKTV-n elért 5. helyezésének köszönhetően felvételi eljáráson kívül jelentkezhetett volna az ELTE művészettörténeti szakára, ám abban az évben nem indult ilyen képzés. Jobb híján középiskolai tanárképzésre jelentkezett, ahol 1984-ben meg is szerezte első diplomáját.
2001-ben szerzett PhD fokozatot, 2014-től pedig az MTA doktora. Legfontosabb publikációi a Liliom és Holló, illetve a Középkori magyar zarándokok. Fő kutatási területe a 14-15. századi Magyarország története, melynek nagy részét az Anjou-kor fedi le.
Ezt a korszakot dolgozza fel Arany János is a Toldi trilógiában. Mikor irodalom órán foglalkozunk a művel, nem jellemző, hogy annak történelmi hitelességét vizsgálnánk. Ezt sajnos a feszesen ütemezett tanterv nem teszi lehetővé, pedig biztosan sokakat érdekel a téma.
Felmerül tehát a kérdés: Mennyire ad autentikus leírást a Toldi a nápolyi hadjáratról? A válasz meglepő. Két kis részleten kívül minden szó szerint úgy történik, ahogy azt a korabeli források rögzítették. Mint az előadásból kiderült, Arany egy 14. századi krónikás Domenico da Gravina leírásait vette alapul. A szerző (ahogy a neve is mutatja) Gravinából származik. Ez a város az elsők között tett hűségesküt Nagy Lajosnak a hadjárat idejére. Ez a helyzet megkövetelte, hogy kissé elfogultan írjon a magyarokról, akiket a vitézi erények megtestesítőiként jellemez. Ez a kép köszön vissza a Toldi szerelmében is.
Az este, a korábbi teákhoz hasonlóan jó hangulatban telt. A diákok közül is többen jelen voltak a rendezvényen. Ez bizonyítja, hogy érdemes hasonló témájú előadásokat szervezni, hiszen a diákok körében is nagy rá az igény.
2018. február 08. |
Kámán Balázs 12.B |