Eddig nem látott érdeklődésnek örvendhetett legutóbbi Tea délutánunk, még a pótszékek is kevésnek bizonyultak. Nem véletlenül. Vendégünk volt
Molnár Zoltán, aki jelenleg a szombathelyi Gépipari és Informatikai Műszaki Szakközépiskola tanára.
Tanár úr 1995-ben kezdte gimnazista éveit iskolánkban. Kezdetben a humán tárgyak kötötték le figyelmét. Apránként azonban irányt váltott, ugyanis a számok is foglalkoztatták. „Első szerelmét” azonban nem hagyta el örökre, szívesen olvas, rendszeresen jár színházba. Az osztályát is előszeretettel viszi el egy-egy kirándulás keretében valamilyen színházi előadásra. Fontos, hogy a darab komoly, de egyben humoros is legyen, hiszen
: „Nem mindegy milyen a darab. Nehogy megkergessenek. Még is csak ők vannak többen.” Szabadidejében ezen kívül szívesen jár moziba, nagy Woody Allen rajongó.

Gimnáziumunk után a Berzsenyi Dániel főiskolán matematika-számítástechnika szakos tanári diplomát szerzett, majd a Szegedi Tudományegyetemen matematika szakos tanárként végzett.
Tagja az „Esélyt a gépiparisoknak” Alapítvány kuratóriumának, a Kanizsai Dorottya Gimnázium Baráti Körének, a Szombathelyi Pedagógusok Szakmai Képviseletének és a Bolyai János Matematikai Társulatnak. Nemrég Hollán Ernő matematikai munkásságáról jelent meg tanulmánya a Vasi Szemlében.
A külföldi tanártovábbképzéseknek köszönhetően járt már többek között Manchesterben, Cipruson, Helsinkiben. A közeljövőben Varsóban fog részt venni egy matematikai témájú találkozón.
„Arra buzdítok mindenkit, hogy találja meg azokat a helyzeteket, amelyekben a matematika nélkülözhetetlen, s nagy segítséget nyújt. A fiataloknak meg kell mutatni a tudomány szépségét. A matek erre tökéletes”– mondta Tanár úr és ezzel el is kezdődött előadása.
Bemutatójában a matek mindennapi életben való szerepéről volt szó, nem is akármilyen stílusban. A tanár úr megnyerő előadásának és szemléletes diáinak köszönhetően sok érdekes kísérlettel, tudományos bizonyítással ismerkedhettünk meg.
Hallhattunk a kupongyűjtő problémáról: Hány matricát kell vennünk látatlanban ahhoz, hogy egy albumban minden matricánk meglegyen? Meglepő eredményeket kaptunk. Egy 200 darabos albumhoz, körülbelül 1080 darabot kellene vennünk, ami közel 636.000 Ft-ba kerül.
Ezen kívül szó esett a négyszíntételről, a képcsarnok tételről, a matematika művészetekben betöltött szerepéről. Az aranymetszés meghatározza az irodalmat, az énekzenét is.
Megismerkedtünk különböző játékelméletekkel, stratégiákkal:
|
1. Malom |
"Mint Molnár természetesen ezzel kezdem”. Mindkét játékosnak birtokában lehet egy biztonságos játékstratégia, így gyakori a döntetlen befejezés. |
|
2. Amőba |
5 szimbólum esetén a kezdő játékos nyer, 6-7 esetén nem lehet tudni. |
|
3. Sakk |
Általánosságban nincs arra válasz, hogy melyik a győztes stratégia. |
Takács Lídia 11.C