A közkedvelt Tea és Tudomány sorozat vendége ezúttal Sütheő László, vízépítő mérnök, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese volt. Bizonyára érdekes előadást tudott volna tartani munkájáról, de nem ezt a témát választotta. 24 éve kezdte el kutatni és gyűjteni a stratégiai táblás játékokat és mára közel 60 különféle játéka van, egyedi kivitelben. Ezekkel ismerkedhettek az érdeklődők mai különleges teadélutánunk keretében.
Sütheő Lászlónak igazán nyomós okai voltak arra, hogy 8. osztályos korában a KDG-t válassza továbbtanulása színhelyéül. Hámános diákként éppen a gimnázium akkori igazgatójának, Fáy Józsefnek felesége tanította a magyar irodalomra, de nem éppen mellékesen édesanyja és nővére is iskolánkban tette le az érettségi vizsgát.
Nagyon jó volt akkoriban diáknak lenni! - mondta, s mint minden fiatalt, őt is foglalkoztatta a világmegváltás gondolata. Sok mindennel foglalkozott, szinte hetente mást tűzött ki életcélul, hisz irodalmi színpados volt Holdosi tanár úrnál, sportolt és a zene is vonzotta. Azonban viszonylag hamar eldőlt, hogy valamilyen reál pályát választ magának. Jó szívvel emlékezik vissza tanáraira, és nem is tartja tisztességes dolognak, ha valaki szidja a régi iskoláját és tanárait. Szép emléke, hogy fociban mindig megverték a Nagy Lajost.
1985-ben érettségizett majd a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett vízépítő mérnöki diplomát, ami a mérnöki szakma egyik legváltozatosabb területe, hisz foglalkoznak a felszíni és felszín alatti vizekkel, az árvízi védekezéssel, ivóvíz bázisunk védelmével, patakok karban tartásával, műtárgyak üzemeltetésével stb.
Merklin Ferenc igazgató helyettes úr kérdésére vendégünk elmondta, hogy gyerekkorában a gombfoci volt a kedvenc játéka, amiben Magyarország, szemben az igazi focival, nagyhatalomnak számít. A táblás játékokkal csak később került kapcsolatba.
Egyetemi barátaival rendszeresen összejöttek a diploma megszerzése után is, hol egyikük, hol másikuk adott helyet a találkozóknak. Szokássá vált, hogy a házigazda kis ajándékokkal kedveskedett a vendégeinek. Akkoriban olvasta a Száz játék című könyvet és ajándékként minden vendégének saját kezűleg készített egy-egy táblás játékot. Akkora sikere lett, hogy egész éjszaka játszottak. Egyik barátja adta az ötletet, hogy érdemes komolyabban is foglalkoznia ezzel a területtel.
Először csak hobbi szinten, majd egyre szenvedélyesebben kezdte kutatni a táblás játékokat. Így nevezzük őket, de régen komoly kultikus értékük volt az emberek életében. A régi ember nem adta őket gyerekek kezébe, felnőttek játszottak velük. Legrégebbi játéka Egyiptomból származik és a Senet nevet viseli, de hasonlóan régi a Királyok játéka is Ur városából. Ezek több, mint 5000 évesek.
Legmesszebbről érkezett játéka a Csendes óceán szigetvilágából való Csillag nevű játék. Hogy van-e igazán magyar táblás játék? Magyarnak tartja a Varga Balázsnál talált Teknősbéka játékot, de a hagyomány szerint maga Arany János is fabrikált mágikus négyzetet.
Egyik kedvence a Brahma piramis, ami egy 32 különböző méretű korongból álló aranypiramis. Brahma istenség azt a feladatot adta papjainak, hogy bontsák le, és építsék újra a piramist úgy, hogy mindig a nagyobb méretű korong van alul. De hozzátette, mire elkészülnek, arra vége lesz a világnak, hisz több milliárd évig tartana a feladvány megoldása. (Vendégünk egy 7 korongos piramist hozott, de avval sem boldogultunk.)
Eztán kezdetét vette a játék és a próbálkozás. Vidám perceket töltöttünk együtt, de hamar elröppent a rendelkezésre álló idő.
Aki többet szeretne megtudni a játékokról és gyűjtőjükről keresse fel a www.tudorjatek.hu oldalt!
2018. február 28. |
Lovassné Vass Enikő |
Játszóház a kanizsaiban, avagy újabb Tea és Tudomány

A Tea és Tudományon sorozat Sütheő László vízépítő mérnököt, a kanizsai egykori diákját látta vendégül.
A beszélgetés során megismerhettük röviden életpályáját, miért a kanizsait választotta, és hogy jutott el a humán tantárgyak szeretetétől a mérnöki szakmáig. Elmondta, hogy a diákéveiből csak a jó dolgokra emlékszik és megtudtuk, hogy a gimnáziumi évek alatt tagja volt az irodalmi színpadnak, a focicsapatnak és még a zene iránti rajongásra is volt ideje. Egyetemnek a Budapesti Műszaki Egyetemet választotta, ahol vízépítő mérnök szakon diplomázott. Jelenleg az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságon műszaki igazgatóhelyettes.
De hogy jönnek képbe a játékok? Erre is választ kaptunk a beszélgetés során. Kiderült, hogy bár gyerekként nem rajongott a társasjátékokért, inkább a gombfoci vonzotta, később a baráti társaságának készített ajándékba egy egyszerű társasjátékot. Az ajándék olyannyira sikeres lett, hogy el is kezdett vele komolyabban foglalkozni. Az általa készített játékokban közös vonás, hogy általában stratégiai játékok, amiket ketten játszanak. A játékok közül vannak csendes-óceáni szigetekről valók és távol-keletiek is.
Mi is kipróbáltunk párat. Talán a legnagyobb sikert és örömöt az Arany János által megalkotott bűvös négyzet szerzett.
Köszönjük az élményt!
2018. március 18. |
Lakatos Dóra, Maros Anita 11.A |