Nagyobb lesz a szigor a 2015-ös felvételin, mint eddig
A 2015-ben felvételizőknek is számolniuk kell azzal, hogy számos alap- és osztatlan szakra csak akkor kerülhetnek be, ha emelt szintű érettségit tesznek egy vagy két tantárgyból.
Kötelező az emelt szintű érettségi például több bölcsészet- és társadalomtudományi szakon, jogászképzésen, az általános orvosi, fogorvosi és gyógyszerészeti és az erdőmérnöki képzésen is. Az emelt szintű érettségiért jár többletpont, de csak akkor, ha legalább 45 százalékos eredményt értek el.
A szakok listáját ide kattintva tekinthetik meg.
Eltűnik a jelentkezési lap
Talán az egyik legfontosabb újdonság, hogy eltűnnek a felvételi lapok, így jövőre már csak az e-felvételi rendszerében lehet jelentkezni a felsőoktatásba. A diákok többsége már 2013-ban is online jelentkezett, míg hat éve még a felvételizők mindössze 13 százaléka használta az e-felvételit.
A papírral egyébként is spórolnak: a példányszám visszaesése miatt már az idén sem jelent meg nyomtatott felvételi tájékoztató, és regisztrációs csomagot sem küldenek a jelentkezőknek, akik az adataikat csak online ellenőrizhetik.
Emelkedik a minimumponthatár
Jövőre is emelik a minimumponthatárt: míg az idén az alap- és osztatlan szakokon 260, a felsőoktatási szakképzéseken pedig 220 a határ, addig jövőre az alap- és osztatlan képzésekre jelentkezőknek 280 pont alatt, a felsőoktatási szakképzésre jelentkezőknek pedig 240 pont alatt nincs esélyük bekerülni. A mesterképzésekre jelentkezőknek a maximális 100 pontból 2015-ben is legalább 50 pontot kell szerezniük.
Felvételi statisztika 2014-ről
A 2014-es rendes felvételi eljárásban összesen 106 175-en jelentkeztek valamilyen egyetemi vagy főiskolai képzésre, és 73 973-an kerültek be. A tavalyi évhez képest az idén majdnem 11 ezerrel többen felvételiztek, de csak 1300-al többen kezdhetik meg a felsőfokú tanulmányaikat szeptemberben.
A magyar felsőoktatásban 2014-es évre vonatkozó felvételi ponthatárokat intézményenkénti bontásban a linkre kattintva találják.
Forrás: eduline.hu