Az alkalmassági vizsga lehet egészségügyi vizsgálat, pályaalkalmassági vizsgálat, nyelvi alkalmassági vizsgálat. Azt, hogy egy képzésen szerveznek-e alkalmassági vizsgát, a felvi.hu-n, a meghirdetett szakok listájában lehet megtalálni. A vizsgák listája itt található.
Az alkalmassági vizsgáról értesítést küldenek az egyetemek - de ha a vizsga időpontja előtt egy héttel a diákok még nem kapták meg a levelet, érdemes az intézményeknél érdeklődni.
Az alkalmassági vizsgákon nem pontszámot adnak, hanem "megfelelt" vagy "nem felelt meg" minősítést. Amennyiben valaki megfelel a vizsgán, úgy a szokásos eljárással, a felvételi összpontszám alapján rangsorolják majd, és akkor kerülhet be a képzésre, ha eléri a júliusban kihirdetett ponthatárt.
Ha "nem felelt meg" minősítést kap valaki, akkor az adott szakra biztosan nem fog bekerülni - függetlenül a pontszámotoktól. Akkor is ez történik jártok, ha valaki nem megy el az alkalmassági vizsgára.
Előfordulhat, hogy egy diák több olyan szakra is jelentkezik, ahol alkalmassági vizsgát tartanak. A csecsemő- és kisgyermeknevelő, az óvodapedagógus, a tanító és az osztatlan tanárképzések pályaalkalmassági vizsgáit elég egyszer letenni, az eredményt a többi egyetem-főiskola képzésén is figyelembe veszik.
Más szakokon viszont mások a szabályok - ilyenkor az összes (megjelölt) felsőoktatási intézményben vizsgázni kell.
Szentgyörgyváriné Kovács Éva
Forrás: eduline.hu