Jövő év szeptemberében gépészmérnöki képzés indul el a Nyugat-magyarországi Egyetem szombathelyi karán. Lehetőség lesz a
hagyományos felsőoktatási rendszer keretében diplomát szerezni, de mód nyílik
duális formában is tanulni.
Mik is az előnyei és a jellegzetességei a duális képzésnek?
Ennek a képzési formának kiemelt célja a felsőoktatás és a munkaerőpiac igényeinek összehangolása. A szóban forgó felsőoktatási képzés egy hagyományos gépészmérnöki BSc képzésre épülve, annak szakmai gyakorlati hátterét újragondolva valósul majd meg. Ugyanakkor a hagyományos BSc képzéseknél lényegesen hosszabb, összesen 24 hét/ tanév vállalati gyakorlat, valamint a partnervállalatok és a hallgatók közötti sokkal szorosabb kapcsolat jellemzi.
Miért is jó duális hallgatónak lenni?
Egyfelől a hallgató már egyetemi évei alatt vállalati gyakorlatot szerez; másrészt a legjobb gyakorlati szakemberektől tanul és a legújabb technológiákat, termelési folyamatokat ismeri meg. Eközben a duális hallgató gyakorlati szakmai ismereteit is elmélyíti és kiemelkedő havi juttatást kap a vele szerződő cégtől. Ha az érintett folyamatosan jól teljesít, állásajánlat várhatja végzéskor.
De miért kihívás duális hallgatónak lenni?
A duális hallgatótól a vele szerződő cég elvárja a motiváltságot, fegyelmezettséget, tanulni és teljesíteni akarást, a mintatanterv szerinti haladást, vagyis azt, hogy minden tantárgyat akkor teljesítsen és sikeresen, amikor az a tantervben szerepel. Ugyanakkor a duális hallgató időbeosztása szorosabb, nincsenek hosszú vakációk, a hosszabb vállalati gyakorlat miatt szabadsága egy évben mindössze négy hét. Természetesen a gépészmérnöki képzési szak tanterve, illetve tantárgyi programja illeszkedik a magyarországi műszaki képzési terület gépészmérnöki alapszakja alapozó és szakmai törzsanyagához, kiegészítve gépgyártástechnológiai szakmai ismeretekkel.
A duális gépészmérnöki BSc képzés gyakorlati hátterét öt meghatározó szombathelyi és egy szentgotthárdi, alapvetően járműalkatrészeket gyártó vállalat adja, nevezetesen a
BPW-Hungária Kft.; a Delphi Hungary Kft.; az EPCOS Elektronikai Alkatrész Kft.; az iQor Global Services Hungary Kft.; a LuK Savaria Kft. és az Opel Szentgotthárd Kft.
Fontos tudnivalók:
Egyfelől ahhoz, hogy valaki részt vehessen majd a duális képzésben az alábbi internetes felületen található felvételi lap kitöltésével legkésőbb
2015. január 8-ig kell jelentkezni, továbbá kiválasztani, hogy melyik partnercégnél szeretné gyakorlati tanulmányait folytatni:
www.szombathelyigepesz.hu
A pályázót ezt követően értesítik a további teendőkről, behívják egy kiválasztási napra, ahol a vállalati szakemberek a jelentkező motiváltságára, készségeire és képességeire kíváncsiak. A kiválasztási eljárás végén a cégek értesítést küldenek a kiválasztott pályázóknak arról, hogy sikeres egyetemi felvétel esetén szerződést ajánlanak fel a számára.
Eközben jelentkezni kell a Nyugat-magyarországi Egyetem szombathelyi gépészmérnöki BSc alapszakára a központi felvételi eljárás keretében
2015. február 15-ig. (
www.felvi.hu). Miután a felvételi folyamat kétlépcsős, a duális képzésben való részvétel feltétele, hogy a vállalati kiválasztást követően az egyetemre is felvételt nyerjen a hallgató, vagyis mindkét feltételnek egyszerre kell megfelelnie.
A jelentkező a végleges felvételi döntésről
2015 júliusában kap értesítést. Természetesen a Facebookon és a
www.szombathelyigepesz.hu oldalon is lehet információhoz jutni illetve kérdéseket feltenni a felvételi folyamatról.
A
hét féléves gépészmérnöki BSc alapképzés a Nyugat-magyarországi Egyetem Természettudományi Karának kínálatában érhető el nappali tagozatos állami ösztöndíjas formában.